NIE LUBISZ SPRZEDAŻY? ZOBACZ, CO ZROBIĆ!

Jeśli chcesz być osobą odnoszącą sukcesy, niezależnie od tego, czy jest to przedsięwzięcie biznesowe, rozmowa o pracę czy przekonanie szefa do podwyżki – powinieneś uwolnić się od swoich uprzedzeń o świecie sprzedaży. Podobnie jest zresztą w budowaniu udanych relacji z bliskimi osobami oraz wielu innych sytuacjach życiowych. Dziś o sprzedaży i o tym, jakie korzyści możesz uzyskać z jej umiejętnego stosowania, oraz o obiekcjach jakie przy niej najczęściej nam towarzyszą.

Dlaczego ludzie boją się sprzedawać?

Ludzie boją się sprzedaży. Dlaczego? Przyczyn nie trzeba dalece szukać. Strach przed nieznanym, obawa przed porażką – codzienna walka z samym sobą. Widzisz, w świecie sprzedaży jesteś zmuszony do wyjścia ze swojej strefy komfortu i strefy „ja”. To również konieczność interakcji ze światem zewnętrznym. Bądźmy szczerzy, dla większości ludzi (a może nawet dla wszystkich?) jest to dosyć kłopotliwe. Pozostawanie w gronie znajomych osób i brak wchodzenia w kontakt z obcymi ludźmi jest dosyć wygodne, no chyba, że bardzo to lubisz. Jeśli jednak prowadzisz swoje życie zawodowe unikając nowych osób i miejsc, to nie wiesz, co tracisz. Angażując się w życie innych ludzi w świecie sprzedaży i nie tylko, poznajesz obszary, w których możesz dodawać wartości ich życiu. Możesz dodać jej innym, pomagając rozwiązać ich problemy, wspierając ich w osiąganiu celów lub pomagając im lepiej wykonywać swoją pracę. To wszystko zależy od tego, co sprzedajesz.

Czy Ty też nienawidzisz sprzedaży?

Większość ludzi ma ogromne uprzedzenia, co do sprzedaży. Są one związane często z negatywnymi doświadczeniami spowodowanymi stycznością z natrętnymi telemarketerami lub podejrzanymi sprzedawcami samochodów – choć na szczęście te czasy odchodzą do przeszłości. Zdaję sobie sprawę z faktu, że słysząc „telemarketer”, na myśl może przychodzić Ci obraz irytującego człowieka, który dzwoni w najmniej spodziewanym momencie i nachalnie „wciska” to, czego akurat nie potrzebujesz. W tym momencie koniecznie muszę Ci coś powiedzieć: sam od lat jestem sprzedawcą-telemarketerem. Codziennie wykonuję od kilku do kilkudziesięciu telefonów i wiesz co? Lubię to, bo zazwyczaj rozmawiam z osobami, które potrzebują moich usług, a jeśli ich nie potrzebują to zwyczajnie dziękuję za rozmowę. Co do telemarketerów ogólnie, to sporo z nich działa z wyczuciem i uczciwie. Jasne, zawsze trafi się jakieś robaczywe jabłko, które będzie psuło ogólny wizerunek. Zresztą, jak w każdym zawodzie. Kiedy ludzie myślą o sprzedaży, często wyobrażają sobie, nachalnego typa, który chce im coś wcisnąć, a zapominają, że ten „typ” z tego żyje, ale o tym trochę później.

Rzeczywistość jest jednak taka, że skuteczny sprzedawca, to nie tylko ktoś kto sprzedaje abonament na telefon komórkowy lub wspomniane samochody. Myśląc o genialnych sprzedawcach przychodzą mi do głowy politycy, sławni prawnicy, lekarze czy osobistości telewizyjne. Każdy, kto osiągnął sukces w jakiejkolwiek dziedzinie życia, często (świadomie lub też nie), wykorzystywał umiejętność wpływania na innych ludzi, dzięki czemu w ogromnej konkurencji rynkowej wygrywał i osiągał ambitne cele.

Opanuj sztukę sprzedaży i zobacz, co możesz zyskać!

Wielu ludzi nie czuje się zbyt dobrze w sprzedaży. Dzieje się to zazwyczaj z powodu braku bezpieczeństwa lub też z obawy przed odrzuceniem zapominając, że rozmówca nie odrzuca mnie, tylko to co proponuję.. Najlepsi sprzedawcy starają się opanowywać „żelazną” mentalność i sposób myślenia, który pozwala im pokonywać przeszkody i zdobywać to, czego chcą.

Czy uważasz, że taki rodzaj postawy może być przydatny w innych obszarach Twojego życia? Jeżeli o tym pomyślisz, wszystko, co zobaczysz – posiadasz, ponieważ to kupiłeś, ktoś Ci to sprzedał. Dom czy mieszkanie, w którym mieszkasz – kupiłeś. Nawet jeżeli wynajmujesz i płacisz czynsz, musisz podpisać umowę, czyli ktoś Cię do tego przekonał (no chyba, ze sam podjąłeś tę decyzję😉). Wszystko w środku domu bierze się ze sprzedaży: krzesła, sofy, meble z których korzystasz. Potrzebowałeś tych sprzętów i ktoś zaspokoił Twoją potrzebę! Czy to choć trochę zmienia Twoją optykę na temat sprzedawców?

Według mnie powinniśmy szanować sprzedawców, bo najzwyczajniej w świecie zaspokajają nasze potrzeby.

Bądź, jak Jobs i Gates!

Najwięksi wynalazcy i naukowcy musieli najpierw „sprzedać” swój pomysł. Oczywiście musieli mocno wierzyć z ten pomysł i dzięki temu udało im się przezwyciężyć wiele zastrzeżeń i trudności, zanim stali się sławni. Inaczej, nikt by ich dzisiaj nie znał. Historyczni geniusze, tacy jak Steve Jobs czy Bill Gates to ludzie, którzy opanowali sztukę sprzedaży i marketingu niemalże do perfekcji. Mam tutaj na myśli ich wyniki oczywiście. W społeczeństwie, w którym dziś żyjemy, znajomość tych zasad nie jest już alternatywą. Jest to obowiązkowe dla Twojego przetrwania w tym świecie. Obecnie wszystko kręci się wokół sprzedaży. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, abyś osiągnął w życiu to, czego chcesz.

Ludzie chcą rozwiązywać swoje problemy. Niezależnie od tego, czy jest to kwestia wyboru nowego odkurzacza, wykupienia urlopu w ciepłych krajach czy decyzja o głosie na właściwą partię polityczną. Każdy musi mieć możliwość dokonania właściwego wyboru. Prawdziwy sprzedawca rozwiąże taki problem. Prawdziwy sprzedawca będzie kimś, kto pomoże myśleć skuteczniej i wspólnie z Tobą przeanalizuje odpowiednie opcje, abyś Ty mógł żyć lepszym życiem.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł i dostrzegasz w nim wartość, UDOSTĘPNIJ GO.

Pamiętaj, udostępniając dzielisz się wiedzą i tym samym – pomagasz innym.

Piotr Pytel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *