Jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka z o.o. – porównanie form prowadzenia firmy

jednoosobowa działalność gospodarcza spółka

Nasi rządzący coraz częściej wprowadzają przepisy, które niestety nie ułatwiają życia przedsiębiorcom. 

Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców (obecnych i przyszłych) zadaje sobie pytania co do najkorzystniejszej formy prowadzenia działalności. Najczęściej zastanawiają się, co jest lepsze: jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? 

Obie formy mają swoje wady i zalety, które krótko omawiam poniżej. Natomiast musisz pamiętać, żeby wszelkie sprawy podatkowe konsultować z doświadczonym doradcą, który dopasuje formę działalności do Twoich potrzeb. 

Zarezerwowaliśmy czas u jednego z naszych zaufanych specjalistów, który jest radcą prawnym i doradcą podatkowym. Przeanalizuje Twój przypadek i udzieli wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania. 

Tu możesz się umówić na konsultację >>

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) – dla kogo?

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej:

Do zalet na pewno można zaliczyć łatwość rejestracji JDG. Obecnie nie wymaga wielu formalności i w praktyce poradzi sobie z tym każdy. Być może słyszałeś o słynnym „jednym okienku”, które działa w większości przypadków sprawnie i często jeszcze tego samego dnia można wystawić pierwszą fakturę klientowi. 

Kolejną zaletą JDG jest niewątpliwie prostota jej prowadzenia. W przeciwieństwie do spółek nie jest wymagane prowadzenie pełnej księgowości, czy też posiadania określonego kapitału zakładowego. 

Dzięki temu, zamiast na wielu formalnościach, skupiasz się na pozyskiwaniu klientów i prowadzeniu firmy. 

W przypadku prowadzenia JDG masz również do wyboru aż 4 różne formy opodatkowania. Dzięki temu możesz dokonać wyboru, który będzie najkorzystniejszy finansowo dla działalności, jaką zamierzasz wykonywać. 

Która forma opodatkowania jest najlepsza? Tu polecam kontakt do sprawdzonego i zaufanego radcy prawnego, z którym współpracujemy. Na konsultację umówisz się tutaj >>

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej:

Zdecydowanie największą wadą jednoosobowej działalności jest pełna odpowiedzialność prawna. Czyli jeśli firma znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, to jako właściciel odpowiadasz własnym majątkiem za jej zobowiązania. 

A więc, jeśli zdarzy się, że działalność wpadnie w spiralę zadłużenia, to w razie egzekucji, wierzyciele, czy komornicy, wyciągną macki po Twój prywatny majątek. 

Kolejna sprawa to ZUS, a konkretnie konieczność odprowadzania dość wysokich składek, które rosną rok do roku. Owszem, da się na początku skorzystać z preferencyjnych stawek i przez pierwsze 24 miesiące płacić nieco ponad 600 zł.

Ale już po tym czasie składka mocno idzie w górę, osiągając już w tym roku ponad 1500 zł (z ubezpieczeniem chorobowym). Dla wielu przedsiębiorców płacenie tak wysokich kwot stanowi duży problem, a w przypadku mniejszych biznesów, jest ona nie do przeskoczenia. 

Dla kogo jednoosobowa działalność gospodarcza?

JDG jest dobra na początek dla osób, które mają pomysł na biznes, ale chcą go najpierw przetestować i nie mają pewności, czy ich oczekiwania pokryją się z rzeczywistością. 

Sprawdzi się we właściwie większości przypadków, szczególnie dla małych biznesów, obarczonych niewielkim ryzykiem typu warsztat samochodowy, architekt, trener, czy fryzjer. 

Niemniej, tu problemem okazuje się przede wszystkim osobista odpowiedzialność właściciela za wszystkie długi i nietrafione inwestycje. 

Nie zachęcają również wysokie składki ZUS, które niestety będą coraz wyższe, jak i spore podatki, które w przypadku spółki da się ograniczyć poprzez optymalizację. 

Dlatego, jeśli nie masz w planach ogromnych inwestycji, a wcześniej nie miałeś okazji sprawdzić się jako przedsiębiorca, to JDG może okazać się lepszą opcją. Da się ją w każdej chwili zawiesić, a nawet zamknąć, co niestety w przypadku spółki z o.o. nie jest już takie proste. 

Spółka z o.o. – kto najbardziej skorzysta?

Zalety spółki z o.o.:

Do największych zalet spółki należy oczywiście brak osobistej odpowiedzialności majątkowej. Dzięki temu, w przeciwieństwie do JDG, wspólnicy nie odpowiadają za długi spółki majątkiem osobistym. 

Jednak uwaga, tutaj też nie jest tak, że możesz zaciągnąć np. kredyty, a potem się nimi nie przejmować. W praktyce są pewne ograniczenia i ta odpowiedzialność pod pewnymi względami występuje, ale tu już odsyłam do specjalisty. 

Nie ma jednak wątpliwości, że spółka z o.o. pozwala znacznie ograniczyć ryzyko prowadzenia działalności, a przy tym obniżyć koszty podatkowe. 

A skoro przy podatkach jesteśmy, to dużą zaletą spółki z o.o., która nie uzyskuje w danym roku podatkowym przychodów przekraczających równowartość kwoty 1,200,000 euro (ponad 5 milionów zł, zgodnie ze średnim kursem euro), jest fakt, że może ona zastosować 9% składkę podatku dochodowego CIT. 

Spółka pozwala również zoptymalizować składki ZUS, aby ostatecznie płacić tej daniny mniej lub nawet wcale. Jednak, żeby to było możliwe, wymagany jest drugi wspólnik. Dzięki temu, na etapie początkowego rozwoju, można zminimalizować koszty, aby mieć więcej pieniędzy na finansowanie działalności. 

Kapitał zakładowy potrzebny do założenia spółki nie jest duży, wynosi bowiem 5000 zł. Przy czym nie jest powiedziane, iż taka kwota winna znaleźć się na koncie spółki. W praktyce kapitałem zakładowym może być np. wiedza lub sprzęt, czy maszyny. 

Wady spółki z o.o.:

Jak to mówią, nie ma róży bez kolców. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musisz liczyć się z wieloma formalnościami, już na etapie jej zakładania. Do tego dochodzą również koszty notariusza i za złożenie wniosku do KRS. 

W większości sytuacji potrzebujesz notariusza, ale jest wyjątek – notariusz nie jest potrzebny, kiedy chcesz zawrzeć umowę przez internetowy system S24. 

Problemem może się również okazać konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Jest ona bardziej skomplikowana niż w przypadku JDG oraz droższa w przypadku jej zlecenia biurze rachunkowemu. 

I jako największą wadę spółek z o.o. wymienia się podwójne opodatkowanie. Czyli, najpierw spółka płaci podatek dochodowy od osób prawnych, a kiedy chcemy wypłacić z niej pieniądze, np. w ramach wynagrodzenia, zachodzi konieczność odprowadzenia podatku PIT od osób fizycznych. 

Spółki z o.o. są zobowiązane również do składania corocznych sprawozdań finansowych do KRS, których sporządzenie jest dodatkowym kosztem. 

Dla jakiego rodzaju działalności sprawdzi się spółka z o.o.?

Jest skierowana przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy działają (lub planują działać) w dużej skali i branży wysokiego ryzyka, np. firma transportowa, czy przedsiębiorstwo budowlane zatrudniające kilkadziesiąt (lub więcej) osób i realizujące zlecenia dla dużych podmiotów.

Z takiej formy działalności korzysta np. wiele software house’ów realizujących wielomilionowe projekty programistyczne. W tym wypadku 1-2 nieopłacone faktury mogą przesądzić o kłopotach finansowych całej firmy. W przypadku jednoosobowej działalności oznaczałoby to potężne problemy dla jej właściciela, natomiast w spółce może ona ograniczyć ryzyko. 

Spółka z o.o. sprawdzi się również w przypadku przedsiębiorców, którzy planują współpracę z zewnętrznymi inwestorami. Dzięki temu można znacznie szybciej sfinansować działalność oraz przyspieszyć jej skalowanie. 

Taka forma działalności okazuje się także zbawieniem w przypadku firmy, którą chcemy później łatwo sprzedać, czy też ktoś miałby ją po nas dziedziczyć. 

A więc co wybrać – spółka z o.o., czy jednoosobowa działalność gospodarcza? 

Będę z Tobą zupełnie szczery: nie ma tu dobrej odpowiedzi. 

Uważam, że ile osób, tyle różnych problemów i sytuacji, w których nie zawsze odpowiedź co do wyboru formy działalności, będzie oczywista. 

Dlatego zachęcam Cię do umówienia się na konsultacje z naszym zaufanym radcą prawnym i doradcą podatkowym, który przeanalizuje Twoją sytuację i doradzi optymalne rozwiązanie. 

Zarezerwuj termin konsultacji >>

Michał Paluszek

Michał Paluszek – radca prawnym i doradca podatkowy, zajmuje się rozwiązywaniem problemów prawnych jeszcze przed ich powstaniem. Może pomóc także Twojemu biznesowi, abyś mógł skupić się na tym, co dla Ciebie ważne.