Jak motywować samego siebie? Poznaj sprawdzone metody i zacznij skutecznie działać

Jak siebie motywować

Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce – komu choć raz nie przeleciała przez głowę ta myśl (zwłaszcza w poniedziałek rano)? Są dni kiedy masz masę zadań, ale Twój poziom chęci do działania plasuje się gdzieś w okolicach zera bezwzględnego. Ale co począć? Przecież prezentacja sama się nie zrobi, a spotkanie z zespołem samo się nie odbędzie. Jeśli tak wygląda Twoja codzienność, mam dla Ciebie 2 metody, dzięki którym zmotywujesz samego siebie do pracy.

Czym jest motywacja?

Motywacja – jak podaje słownik PWN – to coś, co powoduje podjęcie jakichś działań lub decyzji, coś, co uzasadnia te działania lub decyzje. 

Słowo „motywacja” pochodzi z języka łacińskiego (łac. moveo, movere) i oznacza „wprawiać w ruch”, „popychać”, „poruszać”. Można więc powiedzieć, że motywacja to  zlepek dwóch słów: 

MOTYW + AKCJA.

Aby podjąć jakieś działanie, trzeba mieć motyw – musisz wiedzieć, dlaczego coś robisz oraz jaki jest cel Twojego działania. W ten sposób zwiększysz szansę na pozytywny rezultat. 

Motywacja a siła woli

Wiesz, dlaczego chcesz coś zrobić? Świetnie, ale to nie wystarczy, aby skutecznie działać. Potrzebujesz jeszcze czegoś – siły woli.

Motywacja pozwoli ci rozpocząć działanie. Zrobić pierwszy krok. Ale żeby konsekwentnie realizować kolejne etapy i osiągnąć zamierzony cel, niezbędna jest wytrwałość w działaniu.

Wyobraź sobie, że zapisujesz się na cykl szkoleń dla przedsiębiorców. Motywacja pozwoli ci przyjść na pierwsze zajęcia. Ale tylko siła woli i determinacja spowodują, że ukończysz cały cykl, a potem konsekwentnie dzień po dniu będziesz wykorzystywać zdobytą wiedzę w swojej firmie. 

Siłą woli i tym, jak nad nią pracować, zajmę się w kolejnych artykułach, a teraz wróćmy do motywacji. 

Sposoby na skuteczną automotywację

Metoda 1 – cel, plan, działanie

Pierwsza metoda motywacji samego siebie polega na tym, że wyznaczasz jasny cel, a następnie ustalasz plan działań, jaki doprowadzi Cię do tego celu. 

Proste? Z pozoru tak, ale zapytaj sam siebie – czy naprawdę regularnie wyznaczam sobie cele i dokładnie rozpisuję plan ich realizacji?

I jeszcze jedno – gdy robisz plan, określ precyzyjnie nie tylko to, co będziesz robić, ale także to, czego nie będziesz robić. To, co przybliża cię do realizacji celu, ale również to, co Cię od niego odciąga.

Metoda 2 – motyw, plan, start

Kolejna metoda na motywację to znaleźć wewnętrzny motyw. Coś, co NAPRAWDĘ napędza Cię do działania. Coś, co sprawia, że nawet nie zastanawiasz się, czy warto coś robić. Po prostu to robisz. 

Ale bądźmy szczerzy – jako przedsiębiorca masz wiele zadań, przy których nijak nie możesz się doszukać wewnętrznego motywu (kogo rozpalają rozliczenia dla skarbówki?).

Co wtedy?

Nic. Czasem po prostu trzeba coś zrobić i tyle. Wtedy zagryź zęby, stwórz plan działania i zacznij działać jak najszybciej.

Jak znaleźć wewnętrzny motyw

Gdy działasz kierowany wewnętrznym motywem, jest łatwiej. Nie tylko chętniej zabierasz się do działania, ale po prostu lubisz robić, to co robisz. Na szczęście wewnętrznej motywacji można poszukać. 

Aby znaleźć wewnętrzną motywację, zrób 3 rzeczy:

 1. Skorzystaj z „7-minutowej motywacji”. 
 2. Pamiętaj o zasadach.
 3. Sprawdź, czy to działa.
1. 7-minutowa motywacja

7-minutowa motywacja polega na tym, że za każdym razem, gdy zaczynasz realizować zadanie, zadajesz sobie 6 pytań*:

 1. Dlaczego mógłbym/mogłabym to zrobić?
 2. W jakim stopniu jestem gotowy/gotowa na zmianę w skali 1-10?
 3. Dlaczego nie wybrałem/am mniejszej liczby na skali?
 4. Jakie będą pozytywne skutki podjęcia działania?
 5. Dlaczego te skutki są dla mnie ważne? 
 6. Jaki jest następny krok do wykonania?

*Źródło: M. V. Pantalon, Błyskawiczne wywieranie wpływu, GWP, Sopot 2011. 

Powyższe pytania pozwolą Ci odnaleźć wewnętrzny powód do podjęcia działania. 

A co jeśli nie znajdziesz motywu wewnętrznego? Według mnie odpuść.  Szczególnie jeśli to, co chcesz zrobić, nie będzie miało negatywnych konsekwencji dla Ciebie lub Twojej firmy. 

2. Pamiętaj o zasadach

Są pewne zasady, które pomagają znaleźć i utrzymać wewnętrzną motywację. Oto one:

 • Weź odpowiedzialność za swoje wyniki

Czym jest odpowiedzialność? To wydaje się oczywiste, ale wiele osób błędnie rozumie koncepcję odpowiedzialności. Odpowiedzialność polega nie tym, że wykonujesz to, do czego się zobowiązujesz i masz odwagę, aby otwarcie przyznać, dlaczego osiągasz taki, a nie inny, wynik. 

 • Pamiętaj, że niczego nie musisz

Jeśli chcesz długoterminowo zmotywować samego siebie, pamiętaj, że każde działanie to Twój wybór, a nie przymus. Nie mów, że musisz coś zrobić, ale znajdź wewnętrzny motyw i powiedz, że chcesz to zrobić. 

 • Pozbądź się dysonansu poznawczego

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że z jednej strony chcesz coś zrobić, a z drugiej strony Ci się nie chce? Że co innego mówisz, a co innego robisz? Na tym właśnie polega dysonans poznawczy – przeżywasz konflikt wewnętrzny. 

Taka sytuacja powoduje w Tobie bardzo duże napięcie. Jak pozbyć się dysonansu poznawczego? Przyznaj się przed sobą, że tkwisz w dystansie poznawczym, a potem zrób chociaż jeden mały krok, żeby zrealizować swoje zadanie. To udowodni Ci, że jesteś osobą wewnętrznie spójną i złapiesz więcej luzu wewnętrznego. 

 • Zacznij od słów i przejdź do czynów

Każde działanie zaczyna się najpierw od myśli. Więc jeżeli masz już w głowie, co chcesz zrobić, powiedz to koniecznie na głos komuś bliskiemu. Wtedy łatwiej będzie Ci zacząć, bo skoro powiedziałeś, że coś zrobisz… 😉 

3. Sprawdź, czy to działa

Jeśli nie widzisz, że coś przynosi realne efekty, to nie będziesz mieć motywacji, aby to robić. 

Weźmy ten artykuł! Jeśli metody, jakie opisuję, Ci się spodobały, ale nie zaczniesz ich  stosować (działać!), to samo przeczytanie artykułu nic nie zmieni, a Ty nadal będzie tkwić w braku motywacji. 

Dlatego zrób plan działania, ustal, kiedy dokładnie sprawdzisz w praktyce “7-minutową motywację”, a potem postaw pierwszy krok. Potem następny krok i następny i obserwuj, jakie są skutki. Czy rzeczywiście działania prowadzą  Cię do zmiany, której oczekujesz.

Jak znaleźć motywację – podsumowanie 

Gdy dopada Cię brak motywacji, nie jesteś na straconej pozycji. Możesz wiele zrobić, aby „zachciało Ci się chcieć”:

 1. Znajdź cel, ustal plan i działaj.
 2. Znajdź wewnętrzny motyw, ustal plan i działaj.
 3. Zastosuj 7-minutową motywację.
 4. Trzymaj się zasad związanych ze skutecznym działaniem.
 5. Regularnie sprawdzaj, czy Twoje działania przynoszą efekt.

A jeśli Chcesz wiedzieć, jak skutecznie motywować nie tylko siebie, ale też swój zespół, zapraszam cię do 2 części artykułu o motywacji, który ukaże się już za dwa tygodnie.

Piotr Pytel – od 2012 pomaga przedsiębiorcom złapać więcej luzu, zwiększyć zyski i odblokować ich czas. Jeżeli uważasz, że Ty i Twoja firma zasługujecie na więcej, chcesz podnieść wydajność pracy, zwiększyć zyskowność działalności oraz wreszcie mieć czas dla siebie, to zapisz się na Warsztaty Umiejętności Biznesowych.